Bosnada ki Özgürlüğün Adı:BİLGE KRAL

                                                                                      Bir lideri 19 Ekim günü tarihe kazıdık.Aliye İzzetbogoviç.Birçoğumuz adını duyduğu halde kim olduğunu pekbilmez.Kısaca bahsetmek isterim.Kendisi bir Boşnak Lideridir.Bilge yönünden dolayıda halk arasında "Bilge Kral" diye anılmıştır.İslam karşıtı insanların arasında büyümüş ama geleceğinde ne olacağından emin adımlarla hayatını yaşamış.16 yaşında arkadaşlarıyla "Müslüman Gençler Kulübü" nü kurmuş.Bu kulüp zamanla daha da büyüyerek aktivite kulübüne dönüşmüş.II. dünya savaşı yıllarında İslam karşıtlarının ilk hedefi İzzetbegoviç olmuştu.İslamcılık suçuyla hapse attırıldı.Bu senorya aslında çok tanıdık değil mi ? Birileri İslam düşmanı birileri de o düşmanların hedefi.Bunu yıllar görür ve unutmaz.Tarih sahnesinde defalarca yaşanmış ve halada yaşanıyor olan bir döngü.
             İzzetbegoviç savaş yıllarında bağımsızlığa kavuşan Bosna-Hersek Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı iken halkını koruyabilmek için zekice politikalar yapıyordu.
            Ülkesinin Sırplar tarafından uğradığı soykırıma daha fazla katlanamayarak  o zamanlarda Bosna için yapabileceği en iyi şeyi yapmış olmanın sevinciyle Dayton anlaşmasını  imzaladı ve savaş sona erdi.
            Aliya, İslam dünyasındaki geriliğin sebebinin birilerinin iddia ettiği gibi İslam’dan kaynaklanmadığını tam aksine İslam’ın hayattan dışlanması olduğunu söylemektedir. Ve "Müslümanlardan İslam’a sığınırım" ifadesini kullanmaktadır.
             Allah böyle büyük liderler aracılığıyla İslamı nasıl koruduğunu gösteriyor. Göstermeye de devam ediyor.Mekanı cennet olsun....


" Bize yapılan soykırımı unutursak bunu bir daha yaşamaya mecburuz,size asla intikam peşinden koşun demiyorum ama yapılanları da asla unutmayın!  "
            

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Allah böyle liderleri ümmetin başından eksik etmesin.. (Esra)

Yorum Gönder


up